TEOG Puan Türleri ve Açıklamaları

TEOG’da kullanılan ve hesaplanan puan türleri olan YEP, YBP, AOSP nedir, kısaltmalarıyla kullanılan puan çeşitlerini açıklayağız.

Puan türleri öncelikle anlayacağız şekilde ardından MEB’in açıklamasıyla birlikte verilmiştir. Anlatım mümkün olduğunca sade bir dil ile yapılmaya çalışıldı.

YBP – Yıl Sonu Başarı Puanı

6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıftaki yıl sonu başarı puanlarımız. Kısaca karnedeki ortalamamız olarak açıklayabilir. 6. sınıf 100 puan, 7. sınıf 100 puan ve 8. sınıf 100 puan üzerinden hesaplanıyor.

MEB Açıklaması : Her iki dönemde, her ders için hesaplanan ağırlıklı ortalama toplamlarının, aritmetik ortalamasıdır. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılır. Yılsonu Başarı Puanı=(1.Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı + 2.Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı)/2

AOSP – Ağırlandırılmış Ortak Sınav Puanı

1. TEOG sınavı 700 puan ve 2. TEOG puanı da 700 puan üzerinden hesaplanıyor. İşte bu iki teog sınavının aritemetik ortalaması (ikisini toplayıp ikiye bölüyoruz) AOSP yanı Ağırlansırılmış Ortak Sınav Puanımızı belirliyor. Çıkan puan yine 700 üzerinden.

MEB Açıklaması : (OSP1 + OSP2) / 2

YEP – Yerleşirmeye Esas Puan

İşte liselere yerleşeceğimiz asıl puan. 500 puan üzerinden hesaplanıyor. İçerisine YBP ve AOSP dahil edildi. Yani okul ortalamamız ve TEOG puanlarımız dahil edildi.

MEB Açıklaması : 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır.

Anlaşılmış olması dileğiyle, öğrencilerimize iyi çalışmalar ve başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.